Najdete nás na facebook

SPECIÁLNÍ BAREVNÉ TAŠKY PODPOŘÍ TŘÍDĚNÍ ODPADU V JIHOMORAVSKÉM KRAJI

Tříbarevné sady tašek na třídění plastů, skla a papíru se staly hitem v celé řadě obcí České republiky a přinesly lepší výsledky tříděného sběru odpadu. Proto se Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM v letošním roce rozhodla ve spolupráci s Jihomoravským krajem, městem Znojmem a s dvaceti třemi obcemi na Vyškovsku podpořit rozšíření těchto praktických žluto-modro-zelených sad tašek na třídění odpadu. Ty jsou připraveny pro devět tisíc domácností.

Tašky na třídění odpadu rozdávají obecní a městské úřady

Jak získat tašky na třídění odpadů? Stačí mít trvalé bydliště v jedné z vybraných dvaceti tří obcí na Vyškovsku nebo ve Znojmě a informovat se o způsobu výdeje tašek na obecním či městském úřadě.

V Medlovicích rozdají sto padesát sad tašek zdarma do všech domácností v tomto týdnu. Starosta obce Bohuslav Klemsa k tomu uvedl: „Tašky budeme rozdávat do všech domácností. Pořídili jsme je, abychom mohli lidem poděkovat za to, že vzorně třídí odpady. Věřím, že teď budou občané třídit ještě více. Pro obec je to totiž ekonomicky výhodné."   V Drysicích již proběhla distribuce tašek na třídění odpadů na začátku září a představitelé obce sledují první pozitivní výsledky. Místostarostka obce Jarmila Procházková upřesňuje: „Dvě stě padesát tašek jsme rozdali do všech domácností a jsme mile překvapeni, že je občané začali okamžitě používat.  V obci je nyní možné poměrně často spatřit lidi s taškami u barevných kontejnerů. Jsme rádi, že byl tento nápad přijat kladně a věříme, že se díky tomu obec zlepší v třídění odpadu." 

 

Občanům Znojma jsou tašky k dispozici za symbolických třicet korun. Získat je mohou na pokladně městského úřadu úřadu v Obrokové ulici, tedy tam, kde jsou lidé zvyklí platit poplatek za odpady. Jak říká Zuzana Pastrňáková, tisková mluvčí města Znojma, lidé tašky na třídění zatím přijali velmi pozitivně: „Občané Znojma si pro třídící tašky postupně přicházejí. Od začátku září, kdy jsme prodej spustili, si zakoupili téměř tři sta padesát sad tašek. Reakce jsme zaznamenali vesměs kladné, lidé tuto možnost usnadnění třídění odpadů v domácnostech vítají. Navíc jsme tašky rozdali rovněž na všechny pracoviště městského úřadu. Chceme, abychom šli občanům v třídění odpadů příkladem."

V některých obcích plánují rozdat sadu barevných tašek až v příštím roce. Starosta obce Luleč Petr Halas přibližuje způsob, jak domácnosti tašky na třídění získají: „Sady tašek na třídění odpadů budeme dávat občanům oproti platbě poplatku za komunální odpad. Ty mohou lidé platit od ledna. V podstatě lidé tak získají za uhrazený poplatek na příští rok milý dárek."

Sada tří tašek je praktickým pomocníkem při třídění odpadu v domácnostech  

Sada na třídění odpadů obsahuje celkem tři snadno omyvatelné tašky, které je možné k sobě spojit suchým zipem. Jednotlivé tašky jsou barevně odlišeny tak, aby bylo třídění odpadů co nejjednodušší. Žluté tašky jsou určeny na plasty, modré na papír a zelené na sklo. Výhodou je, že pokud se žlutá taška naplní například PET lahvemi, je možné jí od ostatních odejmout a vynést do kontejneru na plasty samostatně. Stejně snadno lze ze sady odebrat také tašky určené na papír a použité sklenice. Pokud si lidé nejsou jistí, jak správně odpady třídit, stačí se podívat přímo na jednotlivé tašky. Podobně jako na samolepkách na barevných kontejnerech jsou také na taškách zobrazeny jednotlivé druhy plastů, papíru a skla, které je do nich možné vhazovat. V případě dalších dotazů se mohou občané obrátit přímo na obec.

K třídění odpadu se snaží lidi motivovat společně s obcemi Autorizovaná obalová společnost
EKO-KOM. Ta každoročně realizuje celou řadu podpůrných aktivit. Ve spolupráci s Jihomoravským krajem například chystá na prosinec zajímavou akci. Během ní objeví více než sto tisíc domácností na jižní Moravě v poštovních schránkách milý předvánoční dárek. Milan Hroudný, regionální manažer společnosti EKO-KOM pro Jihomoravský kraj, k tomu dodává: „Aktivity jako distribuce barevných tašek na třídění mají rozhodně smysl. Každoročně zaznamenáváme vyšší výtěžnosti tříděného sběru odpadů. Plasty, papír, sklo a další odpady, které lze třídit, se pak druhotně zpracovávají na nové výrobky. To je dobré především pro životní prostředí, protože se v přírodě šetří primární suroviny a místa na skládkách, které se tak nemusí zbytečně rozšiřovat. Díky třídění a recyklaci obalových materiálů se každým rokem zachrání zhruba 23 km? přírody. Jen ročně se tříděním papíru ušetří skoro dva miliony stromů." Více informací o třídění odpadů mohou lidé najít na internetových stránkách www.jaktridit.cz.

Kde a kolik tašek je pro občany připraveno?  

Bučovice 100 
Doloplazy 300 
Drysice 250 
Hradčany-Kobeřice 200 
Hruška 100 
Krásensko 50 
Luleč 300 
Medlovice 150 
Milešovice 250 
Milonice 50 
Mouchnice 10 
Nesovice 60 
Olšany 200 
Ondratice 180 
Radslavice 50 
Rostěnice-Zvonovice 200 
Rousínov 1500 
Rybníček 100 
Snovídky 100 
Tištín 230 
Vrchoslavice 220 
Želeč 230 
Znojmo 4000 
Vážany 170 
CELKEM 9000

Copyright © 2019 EKO-KOM, a. s. | Všechna práva vyhrazena.
Tvorba webu IDEATECH