Najdete nás na facebook

Za odpad šetří i Starovičky - i díky třídění

Starovičky – Nejnižším poplatkem za svoz odpadu se mohou na Břeclavsku chlubit Starovičky. Za rok tam člověk zaplatí pouze dvě stě padesát korun. Zčásti jde o politické rozhodnutí, zčásti o aktivní přístup k třídění.

 


"Kvůli čistírně vod došlo k prudšímu nárůstu poplatku za stočné. Aby se obyvatel Staroviček zvýšení ceny nedotklo tak razantně, snížili jsme poplatek za svoz odpadu na dvě stě padesát korun na osobu za rok. Ve skutečnosti je poplatek asi o stovku dražší, snižovat náklady nám ale pomáhá i obecní sběrný dvůr," vysvětlil starosta Staroviček Vladimír Drbola.

 

Sběrný dvůr slouží obyvatelům obce rok a půl. Pro jeho zřízení se rozhodli ve druhé vlně osamostatňování obcí od společnosti Hantály spolu se Starovicemi a Uherčicemi. Náklady na odpad se díky němu daří snižovat.

 

"S jednotlivými odpady se totiž dá obchodovat. Železo i papír se prodá dál, s roztříděným plastem či sklem zase není takový problém jako se směsným odpadem. Lidé efekt sběrného dvora vnímají pozitivně a snaží se poctivě třídit," zdůraznil Drbola.

 

Podobně to viděl i Marek Hovězák ze Staroviček. "Máme supermoderní sběrný dvůr monitorovaný kamerovým systémem, kde můžou občané ukládat veškerý vytříděný odpad zdarma. Cena za svoz odpadu je na letošní rok nejnižší v regionu i díky němu. Třídění odpadu tu totiž máme na nejvyšší úrovni," mínil muž.

 

Vedení měst a obcí může letos díky rozhodnutí vlády zvýšit základní poplatek za svoz odpadu z původních pěti set až na tisíc korun. Na Břeclavsku však došlo k navýšení jen zřídka. Naopak přibývá obcí, kde lidé snižují náklady na likvidaci odpadu tím, že se zapojují do třídění recyklovatelného obsahu popelnic.

 

Na Hustopečsku k nim patří Uherčice a Šitbořice. Na Mikulovsku se tímto směrem vydalo Březí, Drnholec nebo Mikulov.

 

Zdroj: breclavsky.denik.cz

 

Copyright © 2019 EKO-KOM, a. s. | Všechna práva vyhrazena.
Tvorba webu IDEATECH