Najdete nás na facebook

Co se děje s naším odpadem dál?

Pro člověka to vlastně končí ve chvíli, kdy odchází od tzv. kontejnerového hnízda. Roztřídil svůj odpad a má dobrý pocit, že udělal něco pro své životní prostředí.

Ale kelímky, PET lahve a vše ostatní putuje dál složitým procesem. Svozový vůz odpad dopraví na dotřiďovací linku. Tady její pracovníci ručně vybírají to, co do kontejneru nepatří a také odstraňují nečistoty. Už z této první fáze je patrné, že je velmi důležité, abychom třídili kvalitně a nepřidělávali jiným práci. Děláme to v konečném důsledku pro sebe, protože vytříděná surovina dále pokračuje ke zpracovatelům, kteří z ní vyrábějí výrobky. Ty putují do obchodu, kde si je my zase dojdeme koupit a cena záleží na množství a složitosti úkonů, kterými budoucí výrobek musel projít.

Toto je první možnost. Druhá spočívá v tom, že vytříděný odpad, který je znečištěný nebo není vhodný k dalšímu zpracování, putuje do Zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO). Vzhledem k stále modernějším technologiím, které garantují dokonalejší spalování a zajišťují tak čistotu ovzduší, je tento směr stále více žádaný. Země jako Švýcarsko, Finsko či Rakousko používají směsný komunální odpad především k výrobě tepelné a elektrické energie! Provoz ZEVO je svými emisemi na úrovni energetického zdroje na zemní plyn a je pro životní prostředí nesrovnatelně šetrnější, než kterákoliv uhelná teplárna nebo elektrárna.

Třetí možnost je nejméně dobrá. Když například PET lahev nevytřídíme, ale odneseme do běžné popelnice na směsný odpad, nic už z ní nevznikne. Nejspíš skončí zcela bez užitku na skládce.

Aktuálně

Ceny pro nejlepší třídiče se rozdávaly v Brně12/9/2023

Ceny pro nejlepší třídiče se rozdávaly v Brně

Letošními šampiony ve třídění v Jihomoravském kraji se staly...

Celý článek
Nejlepší třídiči v kraji žijí v Onšově, Pavlově, Hovoranech a Kyjově2/12/2021

Nejlepší třídiči v kraji žijí v Onšově, Pavlově, Hovoranech a Kyjově

Zástupci obcí, kde nejlépe třídí odpad, převzali v Brně ocen...

Celý článek
Archiv aktualit

Kontejnery na třídění odpadu

Nevíte si rady, co kam patří? Do kterého kontejneru máte odhodit tříděný odpad? Pomůže vám náš návod. Pro zlepšení a zkvalitnění vašeho třídění vám napoví následující přehled a doporučení:

Zelený kontejner na sklo

Patří sem lahve od nápojů. Vhodit do zeleného kontejneru můžete také tabulové sklo z oken a ze dveří. Do bílého kontejneru vhazujte sklo čiré, tedy sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a rozbité skleničky.

Nepatří sem keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla. 

Častým omylem je fakt, že si lidé pletou keramiku a porcelán se sklem. Sklo je průsvitné. Pokud můžete, zbavujte lahve kovových uzávěrů, zjednodušíte tak jejich recyklaci. Pro další zpracování je velmi vhodné, aby sklo v nádobě bylo co nejméně rozbité.

Žlutý kontejner na plasty

Patří sem hlavně PET lahve, kterých vyhazujeme nejvíce. Kromě nich také folie, sáčky, plastové tašky, obaly od šamponů, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků a balicí folie. Drobné znečištění kelímků nevadí – stačí, když obsah důkladně vyškrábete.

Nepatří sem naopak mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích přípravků, obaly od žíravin a barev.

Modrý kontejner na papír

Patří sem veškerý použitý papír, např. kancelářský papír, noviny, časopisy, letáky, ale také papírové obaly a krabice.

Nepatří sem naopak mokré, mastné nebo jinak znečištěné papírové obaly se zbytky potravin, použité kapesníčky nebo dětské pleny

Kontejner na nápojové kartony

Nápojové kartony se vhazují do kontejnerů různých barev a tvarů, ale vždy označených oranžovou nálepkou. Podle místních podmínek se sbírají buď samostatně, nebo společně s papírem či plastem. Důležité je sledovat nálepky na kontejneru.

Patří sem krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.

Nepatří sem obaly silně znečištěné zbytky nápojů a potravin.

 

15 let třídění odpadů v ČR

Copyright © 2023 EKO-KOM, a. s. | Všechna práva vyhrazena.
Tvorba webu IDEATECH